Emulsja stosowana w ŁZS i łupieżu
Wyrób medyczny

Ciemieniucha

Ciemieniucha to przypadłość występująca u niemowląt wkrótce po urodzeniu, ale może występować również u dzieci do 3 roku życia.

Ciemieniucha to żółte łuski, które są przyklejone do skóry (wyglądem przypominają tłusty łupież). Ciemieniucha jest na ogół umiejscowiona na owłosionej skórze głowy, brwiach i czasami także na górnej części twarzy (czoło, zatoki).

Najczęściej, jako przyczynę tego zaburzenia podaje się zbyt wysoki poziom hormonów matki, które nie zostały usunięte jeszcze z organizmu dziecka i krążą w krwiobiegu powodując drobne zaburzenia. Bardzo często dodatkowym elementem jest rozwój grzybów (Malassezia) na skórze dziecka oraz zaniedbania higieniczne. Ciemieniucha zwykle ustępuje samoistnie około 3 miesiąca życia w momencie, gdy skóra zacznie prawidłowo funkcjonować.

Podobieństwo ciemieniuchy i łupieżu wynika z faktu, że w obu wypadkach obserwuje się zbyt intensywną produkcję sebum przez gruczoły łojowe. Zapowiedzią ciemieniuchy są ledwo widoczne białe łuski tuż przy skórze głowy. Po ich pojawieniu się należy rozpocząć leczenie, bo chociaż nie jest to objaw groźnego schorzenia, to jednak ciemieniucha uniemożliwia skórze oddychanie.

© Copyright 2019 Axxon. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Axxon
Strona internetowa wykorzystuje pliki cookies - dowiedz się więcej