Emulsja stosowana w ŁZS i łupieżu
Wyrób medyczny

Czynniki ważne w walce z ŁZS i łupieżem

Zwalczanie ŁZS i łupieżu od dawna opiera się na hamowaniu procesów jego powstania po przez zmniejszanie aktywności gruczołów łojowych albo przez zwalczanie mikroorganizmów.
Skuteczny środek w leczeniu ŁZS i łupieżu powinien działać w jednym lub kilku kierunkach:

Najczęściej stosowane preparaty w leczeniu ŁZS i łupiezu to takie, które zawierają klimbazol, dwusiarczan selenu, pirytionian cynku, sól magnezowa siarczanu dipirytionu i octopiroks.

 

Klasyfikacja aktywnych składników leków przeciwłupieżowych w zależności od mechanizmu działania.

 

Podstawowe znaczenie w leczeniu ŁZS i łupieżu mają substancje ograniczające rozrost populacji grzybów drożdżopodobnych.

Badania z zastosowaniem mikroskopii elektronowej wykazały wpływ szamponów zawierających Pirytionian cynku na normalizację zaburzeń ultrastruktury komórek warstwy rogowej w łupieżu, co sugeruje ich szerszy mechanizm działania niż tylko przeciwgrzybiczy.

Pirytionian cynku, dzięki swoim lipofilnym właściwościom (rozpuszcza się w łoju, siedlisku drobnoustrojów odpowiedzialnych za patogenezę łupieżu), należy do najdłużej i najskuteczniej działających substancji aktywnych.

Źródło: Maleszka R., Żeługa E. Leczenie łupieżu skóry głowy owłosionej. Mikol Lek 2002, 9 Supl. 1. 25 -29; Gliński W., Baran E., Langner A. i wsp. Konsensus grupy ekspertów pod auspicjami Sekcji Mikologicznej PTD w sprawie leczenia łupieżu. Mikol. Lek., 2002,9, Supl. 1,5-7;

© Copyright 2019 Axxon. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Axxon
Strona internetowa wykorzystuje pliki cookies - dowiedz się więcej