Emulsja stosowana w ŁZS i łupieżu
Wyrób medyczny

Informacje dodatkowe

Zakażenia grzybicze skóry są często spotykane wśród chorób dermatologicznych.
Mimo postępów medycyny, zarówno w diagnostyce jak i leczeniu obserwuje się wzrost liczby zachorowań.

Związane jest to z:

Choroby skóry znacząco wpływają na wszystkie dziedziny życia pacjenta. Obejmują nie tylko aktywność zawodową ale także socjalną, sportową, towarzyską i seksualną. Reakcje pacjentów w zależności od schorzenia są różnorodne jednak każdy lekarz powinien je uwzględniać w projektowaniu pomocy i leczenia.

Lampa Wooda jest cennym narzędziem diagnostycznym. Jej działanie polega na emisji promieniowania ultrafioletowego w zakresie od 320 nm do 400 nm z maksimum emisji dla 365 nm. Po raz pierwszy została wykorzystana w USA w 1925 r. w celu wykrycia infekcji grzybiczej owłosionej skóry głowy. Lampa Wooda pozwala na rozpoznanie oraz rozróżnienie zmian, jak i określenie ich dokładnych granic. W grzybicy owłosionej skóry głowy wywołanej przez Microsporum spp. występuje zielono-niebieska fluorescencja, w przypadku Trichophyton schoenleinii – matowo zielona. Corynebacterium minutissimum i Propionibacterium acnes powodują natomiast pomarańczowoczerwoną fluorescencję, a Pseudomonas aeruginosa - zieloną. Przy użyciu lampy Wooda możliwe jest wykrycie zmian bielaczych z odbarwieniami w łupieżu pstrym, gdzie występuje fluorescencja żółta. Lampa Wooda ma różnorodne zastosowanie i dzięki temu jest ona jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych w praktyce dermatologicznej. Współczesne lampy Wooda są małe, przenośne i łatwe w użyciu.
Należy zwrócić uwagę na pobieranie próbek przez dermatologa. Materiał należy pobrać starannie ponieważ wpływa to wybitnie na wiarygodność wyniku. Powierzchnię skóry należy odkazić, a następnie delikatnie zeskrobać łuski skórek jałowym narzędziem. Jeżeli jest obecny nienaruszony pęcherzyk lub krostka, po odkażeniu należy ściąć wierzchołek.

Źródło: „Przegląd zakażeń grzybiczych u pacjentów zgłaszających się do Poradni Dermatologicznej zorganizowanej w ramach X Obozu Społeczno-Naukowego w Woli Uhruskiej”, Joanna Łyczak, Agnieszka Jermak, Anna Kowal, Anna Kur, Julia Warmińska, Dorota Krasowska, Dermatologia Kliniczna, 2003; 5/1:29-33 Zastosowanie lampy Wooda w diagnostyce dermatologicznej”, R. Białynicki-Birula, K. Gutfreund, Dermatologia Kliniczna, 2008; 10/3:171-176"

© Copyright 2019 Axxon. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Axxon
Strona internetowa wykorzystuje pliki cookies - dowiedz się więcej