Emulsja stosowana w ŁZS i łupieżu
Wyrób medyczny

Jakość życia

Choroby skóry w znacznym stopniu wpływają na życie pacjenta. Obejmują funkcjonowanie somatyczne, emocjonalne i społeczne. Dlatego też bardzo ważne aby chory otrzymał pomoc psychologiczną.
Oddziaływanie psychologiczne może stanowić ważne uzupełnienie terapii farmakologicznej, szczególnie w chorobach powodujących wyraźny defekt estetyczny. W takich przypadkach pacjent często odczuwa dyskomfort, cierpi z powodu ograniczenia funkcjonowania społecznego zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. U wielu powoduje to obniżenie jakości życia.

Pomoc psychologa polega głównie na wsparciu chorych w tych dziedzinach życia, które najczęściej ulegają zaburzeniu oraz wzięcie pod uwagę oczekiwania pacjentów dotyczących terapii. Na szczególną uwagę zasługuje kształtowanie umiejętności radzenia sobie ze stresem, techniki relaksacyjne, medytacja a także udział w grupach wsparcia oraz psychoedukacja pacjentów i ich rodzin.

Kolejnym aspektem wpływającym na jakość życia jest satysfakcja z terapii. Dotyczy ona nie tylko pozytywnych odczuć wobec czasu trwania ale także wyników leczenia i procesu powrotu do zdrowia. Szczególnie ważny jest również dostęp do zakładów opieki zdrowotnej ,odległy termin oczekiwania na wizytę oraz umiejętności interpersonalne lekarza. Ważne aby lekarz nie tylko przedstawiał wskazówki dotyczące terapii ale także udzielał wyczerpujących odpowiedzi na pytania, omawiał przyczyny choroby i wykazywał empatię. Taka postawa medyka zwiększa prawdopodobieństwo stosowania się do zaleceń oraz efektywnej i aktywnej współpracy - przez co pozytywnie wpływa na skuteczność terapii.

Źródło: ”Aspekt psychologiczny w leczeniu chorób skóry”, J. Bogaczewicz, A. Kuryłek, A. Sysa-Jędrzejowska, A. Woźniacka, K. Janowski, S.a Steuden, Dermatologia Kliniczna, 2007; 9/4:263-267© Copyright 2019 Axxon. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Axxon
Strona internetowa wykorzystuje pliki cookies - dowiedz się więcej