Emulsja stosowana w ŁZS i łupieżu
Wyrób medyczny

Malassezia furfur

Grzyby są drobnoustrojami tlenowymi, posiadają ścianę komórkową i mogą wzrastać na substancji organicznej tworząc kolonie. Wykazują zdolność do rozmnażania zarówno drogą płciową jak bezpłciową. W odróżnieniu od roślin nie wytwarzają chlorofilu co wpływa na brak zdolności do fotosyntezy i uzależnia je od innych form życia (heterotrofy). Od bakterii odróżnia je posiadanie jąder komórkowych i ściany komórkowej. Grzyby mogą występować w postaci pojedynczych komórek lub tworzyć zespoły komórek różnych typów.

Najbardziej przydatny podział grzybów to:

Grzyby mają istotne znaczenie w medycynie. Wywołują wiele zakażeń u ludzi, często z bardzo poważnymi zmianami skornymi. Powodują, także niektóre poważne choroby skóry. Poza tym stanowią istotną przyczynę schorzeń alergicznych, wytwarzają toksyny lub prawdziwe trucizny. Z drugiej strony uczestniczą w cyklu ekologicznym, mogą przynosić człowiekowi istotne korzyści jako źródło antybiotyków itp. Grzyby chorobotwórcze atakują tkanki zrogowaciałe u człowieka jak i zwierząt. Każdy z nich różni się nie tylko mechanizmem atakowania i wzrostu we włosie, ale także skłonnością do zajmowania jedynie keratyny. Wszystkie one mogą zakażać warstwę rogową naskórka, niektóre gatunki nie atakują w ogóle włosów i paznokci.

Znany badacz, Terui i jego współpracownicy podzielili choroby wywołane przez Malassezia furfur na dwie grupy. Do pierwszej zaliczyli łupież pstry i zapalenie mieszków włosowych, w których to wzrost grzyba bezpośrednio wyzwala rozwój zmian skórnych. Do drugiej zakwalifikowali natomiast: atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry i łuszczycę, w których to schorzeniach zmiany skórne powstałe na bazie innych mechanizmów są jedynie nasilane przez drożdżaka.

Wyróżniamy następujące odmiany grzybów Malassezia: M. furfur, M. globosa, M. obtusa, M. sympodialis, M. slooffiae, M. Restricta oraz jeden gatunek lipidonie zależny – Malassezia pachydermatis. Wciąż jednak trwają badania, na podstawie których odkrywane są nowe gatunki.

Z piśmiennictwa naukowego wynika, iż wzrost populacji ludzi z immunosupresją, a także paradoksalnie w związku z postępem medycyny i wprowadzaniem nowych sposobów terapii, a także nadużywaniem antybiotyków można spodziewać się w przyszłości wzrostu zachorowań na bardzo groźne grzybice układowe, w tym także spowodowane przez opisane wyżej drożdżaki.

Źródło:” Grzyby z rodzaju Malassezia. Nowe informacje”, A. Zawirska, Postępy Dermatologii i Alergologii 2004; XXI, 2: 97–103 „Choroby skóry” S. Jabłońska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL

© Copyright 2019 Axxon. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Axxon
Strona internetowa wykorzystuje pliki cookies - dowiedz się więcej